• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

“1950’li yıllarda bir gazete “Ordu içinde hükümeti devirip Başbakan Menderes’in vücudunda sigara söndürmeyi, sonra da onu asmayı –hem de iki kere ipe çekmeyi- planlayanlar var” diye bir iddia ortaya atsaydı, belki “aklı ve vicdanı olan hiçbir kimse” buna inanmazdı; ama oldu bu”

23 Jan2010
 

Yeni Şafak gazetesi yazarı Hakan Albayrak’ın “Genelkurmay’ın aymazlığı orduyu yıpratıyor” başlıklı yazısından:

1950’li yıllarda bir gazete “Ordu içinde hükümeti devirip Başbakan Menderes’in vücudunda sigara söndürmeyi, sonra da onu asmayı –hem de iki kere ipe çekmeyi- planlayanlar var” diye bir iddia ortaya atsaydı, belki “aklı ve vicdanı olan hiçbir kimse” buna inanmazdı; ama oldu bu.

12 Eylül 1980’den önce bir gazete “Genelkurmay askeri darbeye hazırlanıyor. Kurulacak askeri rejim ‘Kürdüm’ diyen herkesi –çobanları bile- sistematik işkenceden geçirecek” diye yazsaydı, “aklı ve vicdanı olan hiçbir kimse” buna da inanmak istemezdi, ama bu da oldu.

27 Mayıs cuntasının askeri darbeye zemin hazırlamak için kanlı çatışmaları kışkırttığı, 12 Eylül cuntasının kanlı çatışmaların artmasından –darbe şartlarını olgunlaştırmaya yaradığı için- medet umduğu ve dolayısıyla bunları durdurmak için üzerine düşen vazifeyi yapmadığı da malum.

Ve 28 Şubat sürecindeki provokasyonlar, andıçlar…

“Kargaşa çıkarmak için Fatih ve Beyazıt camilerini bombalayacaklardı, kendi uçağımızı düşüreceklerdi, 200 bin kişiyi tutuklayacaklardı, seçilmiş hükümeti devirip Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başbakanlığında bir teknokratlar hükümeti kuracaklardı” diyen Taraf gazetesine inanmamız için bütün deliller elde.

1

Okuyucu Yorumları

 

derin ekşioğlu says:

January 26, 2010 at 10:27 pm

Bir gazetecinin çok sevdiğim şu sözü durumu çok iyi özetliyor bence: “Her devletin bir ordusu vardır, Türk ordusunun ise bir devleti vardır”.

 
 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.