• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

A Reference Book of Spots in Istanbul

10 Jan2010
 

İstanbul gibi her köşesinde tarihten izler bulunan bir şehrin kapsamlı bir “mekan sözlüğü”ne sahip olmaması (şayet gerçekten yoksa) büyük bir kayıp. Mesela 1730 yılında, 13 yıllık sadrazam, enteresan insan Nevşehirli Damat İbrahim Paşa, isyancıların taleplerine boyun eğen III. Ahmet’in emriyle boğdurulmuş, ardından da, sarayın Alay Köşkü tarafından ceseti isyancıların önüne atılmıştı. Böyle bir eserde, kısa bir süre sonra o ceseti sokaklarda sürükleyerek parça parça edecek olan o isyancıların Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’yı bekleştikleri o yeri görebilmek mümkün olabilirdi. Ya da ne bileyim, Tanzimat Fermanı olarak da bilinen Gülhane Hatt-ı Humayunu, 3 Kasım 1839 tarihinde Gülhane Parkının her neresinde okunmuş ise görmek, bilmek güzel olmaz mıydı?

Bunlara ek olarak tabii bir de bu yerlerin herbirine tabelalar konarak yayaların, bastıkları yerleri toprak diyerek geçmeyip tanıyabilmelerine yardımcı olmak da güzel olurdu. Tabii bu yapılabilecek olanların en azı. Yoksa işin bir de sanat boyutu var. Değil mi ki bir şehrin sanat eserleri, o şehrin tarih ve kültürünün ifade bulduğu, cisimleştirildiği yapıtlardır? O zaman mesela Tanzimat Fermanı’nın okunduğu yere konulacak heykellerde o anı tablolaştırmak ve fermanın metnini rölyeflere işlemek fena mı olurdu? (Her yere aynı çatık kaşlı, gelen geçene azarlar gibi bakan heykeller dikmekten daha iyi bir fikir olduğuna eminim.)

1

Okuyucu Yorumları

 

TS says:

January 11, 2010 at 3:59 pm

Ahmet Samim’in vurulduğu nokta. Yeni camiye yakın bir nokta olmalı. Köprü ayağına varmadan, gümrük cami diye bir caminin önünden köprüye yönelmiş yürürken vurulmuş. Adı değişmiş herhalde, böyle de bir cami bulamadım.

 
 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.