• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Çirkin Kral Affetmez (1967)

25 Jul2015
 

Yönetmen: Yılmaz Atadeniz
Senaryo: Yılmaz Güney
IMDb


Filmin Özeti

Mustafa Işık (Tuncer Necmioğlu) bir fabrikada müdürdür. Bir sabah, evinin kapısını polisler çalar ve onu gece fabrikada gerçekleşen ve iki veznedarın ölümüyle sonuçlanan bir soygundan ötürü tutuklarlar. Mustafa Işık, idamla yargılanır. Aslında masumdur. Ancak kendisini oyuna getirenler, şahitleri satın alarak davanın seyrini tamamen aleyhine döndürürler.

Çirkin Kral Affetmez (1967)

Bunun üzerine, Mustafa Işık, kızkardeşi Ayşe’den (Nebahat Çehre), Yusuf Dağcı adlı birinden yardım talep etmesini ister. Yusuf Dağcı (Yılmaz Güney), Mustafa Işık’ın kan davalısıdır. Hatta, geçmişte bir kez Mustafa Işık’ı öldürebilecek durumda iken bunu yapmamış ve bu işi daha ileri bir tarihe ertelemiştir. Çünkü, Mustafa Işık’ı evlendikten ve çocukları olduktan sonra ölümle karşı karşıya getirerek ona çok daha fazla acı vermek istemiştir.

Durum bu iken Mustafa Işık’ın Yusuf Dağcı’dan yardım istemesinin nedeni, bu olayı kendisi için bir şeref meselesi olarak görmesidir. Zira, suçlu bulunursa, bir katil ve hırsız olarak idam edilecek ve oğluna utanç verici bir isim bırakacaktır. Ama Yusuf Dağcı’nın yardımı ile bu işten kurtulursa, sonrasında ölümü onun elinden olsa bile, en azından şerefini kurtarmış olacaktır.

Yusuf Dağcı, olanları öğrenince, düşmanının ipte ölmesini istemediği için ona yardım etmeyi kabul eder ve derhal konuyu incelemeye başlar. Çok geçmeden de olayı aydınlatır. Soygun, cinayet ve sonrasındaki komplo, Mustafa Işık’ın patronu, yani fabrikanın sahibi Yıldırım Bey’in (Yıldırım Gencer) işidir. Hatta, Mustafa Işık’ın karısının (Nuran Aksoy) da Yıldırım Bey ile ilişkisi vardır. Yusuf Dağcı’nın bu gerçekleri ortaya çıkarmasının ardından, Mustafa Işık beraat eder.

Bu olayların ardından, (Mustafa Işık’ın kızkardeşinin ısrarlarının da etkisiyle) taraflar aralarındaki kan davasına bir son verirler. Hatta, Mustafa Işık’ın kız kardeşi Ayşe ile Yusuf Dağcı hayatlarını birleştirirler.

Filmden Bazı Detaylar

1. Mertlik/Yiğitlik

Dayanağı belli olmayan, kıymeti kendinden menkul yiğitlik, mertlik ve erkeklik kriterleri bu filmin diyaloglarında da belirgin. “Neden öyledir?” diye sorulacak olsa, herhalde hiçbiri için herhangi bir makul cevap almak mümkün olmaz. Örnek:

Yusuf Dağcı: “Düşmanından yardım dilenmek yiğitliğe yakışmaz.”

Mustafa Işık’ın kızkardeşi: “Eğer o düşman gerçekten mert ve erkekse ayıp sayılmaz. Ayıp olan, düşmanın bu yardımını reddetmesidir.” (dakika 18:55-19:12)

2. Çirkin Kral?

Filmin adının filmin içeriği ile pek bir ilgisi yok. Aynı durum o yıllarda çekilen diğer Yılmaz Güney filmleri için de geçerli. Birkaç örnek: Krallar Kralı (1965), Şeytanın Oğlu (1967), Azrail Benim (1968).

« Önceki Yazı: Hudutların Kanunu (1966)
Sonraki Yazı: Kelebek »
0

Okuyucu Yorumları

 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.