• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Çanakkale [Engin Ardıç]

7 Sep2009
 

Kanal tedavisi, Engin Ardıç / Sabah

Biz … [Süveyş Kanalı’na] iki kere saldırdık efendim! 1915 ve 1916 yıllarında. Okullarımızda öğretilmez. Çünkü Atatürk bu seferlere katılmamıştır.

Niçin saldırdık? Kanalı ele geçirip Hint Okyanusu’na gemi mi salacaktık?

Hayır, dostumuz ve müttefikimiz Almanya öyle buyurmuştu.

Amaç, İngiliz kuvvetlerini, özellikle Avustralya ve Yeni Zelanda birliklerini oraya bağlamak, batı cephesine takviye göndermelerini önlemekti. Batı cephesinde daha az Alman askeri ölsün diye doğu cephesinde daha çok Türk askeri ölmeliydi! (Bunu hiç düşünmüş müydünüz aslan Enverciler?)

Saldırdık, söktüremedik. Ertesi yıl bir daha saldırdık, bir daha geri çekildik. İlkinde komutan Cemal Paşa (torunu gazetecidir)…

İkincisinde doğrudan bir Alman subayının emrindeydik, Kress von Kressenstein…

İlk ne zaman saldırdık? 14 Ocak 1915… Kanala hangi gün vardık? 3 Şubat… Ne zaman geri çekildik? 15 Şubat…

Buna karşılık İngiliz ve Fransız donanmaları Çanakkale’ye ne zaman saldırdılar? 19 Şubat… Karaya ne zaman asker çıkardılar? Onu bilirsiniz canım, 18 Mart… Caddesi bile var.

Eee? Demek ki hain emperyalistler Çanakkale’ye “durduk yerde” saldırmamışlar. Bir şeye “karşılık” vermişler. İlk kurşunu sen atmışsın.

Sen “Alman gazına” gelip Mısır’a çullanınca oraları kurtaracak, geri alacak kahraman oluyorsun, onlar bize yanıt verince bizi parçalamak isteyen alçaklar…

Demek ki Çanakkale muharebelerinin de kurtuluş savaşımızla uzaktan yakından hiçbir ilgisi yokmuş! (İkisinin arasında tam beş sene vardır yahu…)

0

Okuyucu Yorumları

 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.