• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Divan Oteli’nin Bulunduğu Bölge Ermeni Mezarlığıydı [Markar Esayan]

1 Apr2010
 

Taraf gazetesi yazarı Markar Esayan’ın “Adil hafıza dediğinin Kâbil’e kadar yolu var” başlıklı yazısından:

31 Mart Ayaklanması’nda Taşkışla ve Selimiye’de barikat kuran II. Abdülhamit’in avcı birliği askerlerinin hepsi Mahmut Şevket Paşa komutasındaki Hareket Ordusu tarafından öldürülmüştü.

Öldürülen o askerlerin cesetleri büyük çöp arabalarına atıldı. Elmadağ’a taşındı. Peki, bu askerler nereye gömüldü biliyor musunuz? Tarihçi Mustafa Turan bu pek “acıklı” soruyu şöyle cevaplar:

“31 Mart olaylarının bu zavallı kurbanları bir Müslüman mezarlığına bile layık görülmemişler, Ermeni mezarlığı Surp Agop’a gömülmüşlerdi.

Şu an üzerinde Divan Oteli’nin olduğu o bölge, bir zamanlar Ermeni Mezarlığı’ydı.

Peki, 31 Mart’tan sonra II. Abdülhamit’in üzerini çizen İttihatçılar, Sultan’ı “hal” ederken bir de onu aşağılamak isteyince, buldukları formül ne olmuş biliyor musunuz?

Aslında hiç gerek yokmuş ama özel bir heyet kurmuş İttihatçılar. Bu heyet Kızıl Sultan’a 33 yıllık saltanatının bittiğini söyleyecekmiş. Heyette bulunan dört kişi Arif Hikmet Paşa, Dıraç Mebusu Esat Paşa, mebus Emanuel Karasu ve Aram Efendi’ymiş. Abdülhamit onları görünce, tepkisi ne mi olmuş? “Bir Türk padişahına, bir İslam halifesine hal kararını bildirmek için bir Arnavut, bir Yahudi, bir Ermeni ve bir nankörden başkasını bulamamışlar mı?” demiş.

Halkını oluşturan milletlerden bahsediyor aslında…

1

Okuyucu Yorumları

 

bart says:

April 14, 2010 at 10:28 pm

II. Abdulhamit’e boşuna “Kızıl Sultan” demiyorlarmış demek ki..

 
 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.