• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Dünya Basınında Soykırım (2)

5 May2012
 

[6 Mayıs 2012 tarihinde Taraf gazetesinde yayınlandı.]

18 Ağustos 1915: “Ermeniler Ölmeleri İçin Çöle Gönderildi”
“Türkler Bütün [Ermeni] Nüfusu Yok Etmeyi Planlamakla Suçlanıyor / Yollar ve Fırat nehri, sürülenlerin cesetleriyle kaplı.” (New York Times)

5 Eylül 1915: “1.500.000 Ermeni Açlıktan Ölüyor” (New York Times)

21 Eylül 1915: “Bryce, Ermenistan’a Yardım Etmemizi İstiyor”
“İstanbul’dan, [şehirdeki] bütün Ermeniler için yakalama emri gelmesi üzerine, askerler, 10.000’den fazla Ermeninin yaşadığı Trabzon şehrindeki Ermenileri yakalayıp kıyıya götürdüler ve denize açıldıktan sonra bütün erkekleri, kadınları ve çocukları suya atarak boğdular. Olaylar İtalyan Konsolosluğu tarafından izlendi ve tarif edildi.” (New York Times)

24 Eylül 1915: “500.000 Ermeninin Yok Olduğu Söyleniyor”
“[ABD Dışişleri Bakanlığının kayıtları ve Anadolu’daki Amerikan konsolosluklarındaki memurların raporları] Türklerin Ermenilere karşı bir yok etme savaşına giriştiklerine işaret ediyor. / Washington’a gelen raporlar, 500.000 civarında Ermeninin ya katledildiğine ya da Türk tehciri ve müteakip yok etme savaşı sonucunda hayatlarını kaybettiğine işaret ediyor.” (New York Times)

27 Eylül 1915: “Ermeni Dehşet Hikayeleri Doğrulandı”
“Bu göçmenler ve kurbanlar arasında, Amerikan okullarında ve üniversitelerinde öğrenci olanlar ve Amerikan ve Avrupa üniversitelerini bitiren ve en az bir nesildir ülkenin beyin ve girişimcileri durumunda olan öğretmenler ve profesyoneller de var.” (New York Times)

4 Ekim 1915: “Ermenistan’da Gerçekleşen Dehşetin Anlatısı”
“Çaresiz bir halka karşı bir yok etme politikası uygulamaya kondu / Haftalardır Türk Ermenistanı’ndaki durumu araştırmakta olan bir grup seçkin Amerikalıdan oluşan Ermeni Vahşeti Komisyonu, dün bu araştırmanın detaylı bir raporunu yayınladı. Rapor, son 1000 yıl içindeki hiçbir şeyin acımasızlık ve dehşet konusunda Türklerin Ermeni halkına mevcut zulümlerine eşdeğer olmadığı çıkarsamasında bulunuyor. / Rapor, Türk İmparatorluğu’nun her bölgesinden toplanan bilgilere dayanıyor. / Rapor, 15 yaşından küçük olan çocukların boğulmaları için Fırat nehrine atıldıklarını, kadınların kollarındaki bebeklerini ölmek üzere yol kenarına terk etmek zorunda kaldıklarını, genç kız ve kadınların Türkler tarafından sahiplenildiklerini, saldırıya uğradıklarını, haremlere alındıklarını ya da açık artırmalarda satıldıklarını, erkeklerin ise öldürüldüklerini ve işkenceye uğradıklarını anlatıyor. Bir Ermeninin sahip olduğu herşey, üzerindeki elbiseler dahi, zorbalar tarafından çalınıyor. Rapor, falaka kullanımının yeniden canlandırıldığını, kilisenin ruhani liderlerinin asıldığını, ailelerin dört bir yana dağıtıldığını, savunmasız ve perişan haldeki binlerce insanın ardından binlerce diğerlerinin sığırlar gibi sürü haline getirilerek aç kalmak ve ölmek üzere imparatorluğun çöllerine sürüldüğünü ifade ediyor.” (New York Times)

7 Ekim 1915: “800.000 Ermeninin Yok Edildiği Tahmin Ediliyor”
“Vikont Bryce, Lordlar Kamarasına Türklerin kurbanlarının sayısının muhtemelen bu olduğunu söyledi. / Lordlar Kamarası, pek duygusal olmayan bir meclistir. Fakat kamara, Abdülhamid’in vahşetlerini bile önemsiz kılan dehşet hikayelerinin herbir detayı karşısında gerilim yaşadı. Lord Bryce, “Bu korkunç politika, mevcut Türk hükümetince, Abdülhamid’in hiçbir zaman yapmadığı kadar geniş çaplı gerçekleştirildi. Ermeni milleti henüz tamamen yok olmuş değil; sağ kalan perişan kimseler Kafkas eyaletlerine sığındı, bazıları Mısır’a varmayı başardı, iyi kötü silahlanan yarı aç gruplar ise, muhtemel katillerine karşı kendilerini Sason ve Kilikya dağlarında kahramanca müdafaa ediyorlar” dedi.” (New York Times)

10 Ekim 1915: “Türk Devlet Adamı Vahşetleri Kınıyor”
“[Mehmed] Şerif Paşa, Jön Türklerin Ermenileri Yok Etmeyi Çoktandır Planladıklarını Söylüyor.” (New York Times)

11 Ekim 1915: “Papa, Sultan’dan Ermenilerin Canlarını Bağışlamasını Rica Ediyor”
“İstanbul’dan gelen raporun ardından, 15. Benedict Osmanlı Sadaretine Yazıyor.” (New York Times)

18 Ekim 1915: “Bir Irka Suikast” (The Independent)

18 Ekim 1915: “Dini Katliamların En Büyüğü”
“Dünyanın asırlardır gördüğü dini katliamların en geniş çaplısı ve en vahşisi, şimdi Türkiye’de gerçekleştiriliyor.” (The Independent)

26 Ekim 1915: “Giresun Şehrindeki Bütün Ermeniler Öldürüldü” (New York Times)

27 Kasım 1915: “Ermenilerin Dağlardaki Kahramanca Direnişi”
“Erkekler, Kadınlar ve Çocuklar, Bıçaklarla, Tırpanlarla ve Taşlarla Savaştılar. / Neticede Hepsi Yok Edildi. / Bazı genç kadınlar, Türklerin eline geçme tehlikesine girdiklerinde kendilerini kayalıklardan attılar – kimilerinin ellerinde bebekleri vardı.” (New York Times)

2

Okuyucu Yorumları

 

yasink says:

May 6, 2012 at 10:12 pm

Serdar bey yazdıklarınızın mutlaka doğruluk payı vardır. İTC’nin tehcir politikası savunulacak bir şey değildir. Fakat 1915’ten önceki gerek balkanlar gerekse kafkaslarda ne kadar müslüman öldürüldü ve sürüldü? Bunlarla ilgili ne kadar bilgi sahibiyiz? Dünya medyası onlardan da söz etmiş mi? Yoksa taraflı mı? Daha 30 yıl önce 1 milyona yakın Türk Bulgaristan’dan göçmek zorunda kaldı. Bunların hakları ne kadar arandı?
Demek istediğim tamam biz onların acısını anlayalım, kabul edelim ama onlar bizim acılarımızı anlayacak mı? Kendi kusurlarını kabul edecek mi?

 
 

samuelqourun says:

August 28, 2012 at 5:25 pm

Yasink beyin sorusu onemli. İkinci husus, Ermenilerin oldurulmesinin hicbir gecerli gerekcesi olamaz ama sebepleri olabilir. Ruslarla isbirligi yapmak gibi. Bunlari da yazmak gerekir Serdar bey, soykirimi mesru kilmasa da..

 
 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.