• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Eğitim, Bilgi ve İdeal

18 Dec2005
 

Bir ilgi alanına, meraka ve bu ilgi ve merak doğrultusunda orta çıkan bir ideale sahip olmak, hem bilginin bizatihi kendisini hedefe koymayı sağlar, hem de sonuç kadar süreci de eğlenceli kılar. Bu şekilde edinilen bilgi ve bu uğurda yaşanan süreç, dünyanın en iyi üniversitelerinden birinde geçirilecek birkaç yıldan çok daha verimli olabilir.

Dünyanın en büyük plak şirketlerinden biri olan Atlantic Records’ın sahibi Ahmet Ertegün, bu duruma bir örnek olabilir. Şöyle söylüyor Ertegün:

“16 yaşıma geldiğimde, dünyada pop müzik konusunda benim kadar bilgisi olan yoktu. 18 yaşımdayken 50 bin plağım vardı. O plakların hepsinde kim bas, davul çalıyorsa biliyordum. Ve tüm dünyada kaç plağın nerede satıldığından haberdardım. 21 yaşıma geldiğimde plak yapmaya başladım. 23 yaşımda Atlantic Kumpanyası’nı hobi olarak kurdum. Sevdiğim bir şeydi bu iş. Sevdiğiniz bir şeyde çalışabilirseniz, o çalışma çalışma gibi olmaz.”

Türkiye’deki genç milyonların belki de en büyük sorunu, Ertegün’ün aksine, 16 yaşına geldiklerinde ilgi alanlarında dünyanın en bilgili insanı olmayı hedeflemiyor olmaları. Dahası, böyle bir şey pek kimsenin aklına dahi gelmiyor gibi. Maalesef, aynı durum öğretmenleri için de geçerli; zira Türkiye, kendi branşına dahi doğru dürüst hakim olmayan öğretmenlerle dolu. Dahası, ilgili öğretmen kadrosunun pedagojik bilgi ve yeteneği de gayet zayıf – ki bu da ülkenin beşeri sermayesini ciddi ölçüde köreltiyor.

Bu şartlar altında, bilgi ve eğitimi para kazanma aracı olarak gören geniş bir kitle ortaya çıkıyor. Bu kitle, önce bir şekilde bir üniversiteye, ardından da bir işe (ve hatta devlete!) kapak atma şeklinde özetlenebilecek bir hayat planına sahip. Böyle bir bakışın sonucunda da, üniversite mezunlarının çok önemli bir kısmı, değil branşlarına hakim olmak, alanlarındaki temel eserleri dahi okuma ihtiyacı hissetmeden mezun oluyorlar.

Bu şekilde bir üniversite diplomasına sahip olan insanlar, branşlarında yetersiz olduklarının da elbette farkında oluyorlar. Bu eksikliği için için hissetmek, belli psikolojik sonuçları da beraberinde getiriyor.

0

Okuyucu Yorumları

 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.