• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

En Laik Müslüman Ülke Türkiye Yalanı

19 Jun2008
 

Bugün gazetesi yazarı Gülay Göktürk’ün ‘Ağlama Duvarı‘ başlıklı yazısından:
Geçenlerde Habertürk’te katıldığım bir tartışma programıyla ilgili olarak, bir akademisyen okurumdan aldığım mektuptan ben çok yararlandım. Sizin de yararlanacağınızı umduğum için aynen yayınlıyorum: “Değerli Gülay Hanım, Dün gece banttan yayınlanan Habertürk’teki tartışmanızda size sorulan “Türkiye gibi başka bir Müslüman ve Laik/Demokrat ülke var mi (ki)…” sorusu benim inceleme alanım olduğundan bu mesajı yazma ihtiyacı hissettim.
Cambridge University Press tarafindan basılacak olan “Secularism and State Policies toward Religion: The United States, France, and Turkey” kitabında detaylı anlattığım gibi, nüfusun yüzde 51 ve fazlasının Müslüman olduğu 45 ülkeden sadece 11 tanesi şeriat ile yönetilirken, 15 tanesi İslam’i resmi din kabul ediyor, fakat şeriatla yönetilmiyor, kalan 19 ülke ise laik. Bu 19’un 11’inin anayasasında açıkça “bu bir laik devlet/cumhuriyet”tir ifadesi yer alırken diğer 8’i (mesela Arnavutluk ve Lübnan) anayasasında laik lafzı geçmeyen, ama İslam’ı da resmi din kabul etmemiş laik devletler.
Demokrasi konusunda da dünyanın en etkili ölçüm kuruluşu olan Freedom House’a göre iki Müslüman ülke Türkiye’den daha demokrat: Endonezya ve Senegal. Bunların ikisi de laik devletler içinde. Dünyada başörtüsünü üniversitelerde yasaklayan üç ülke var:
Türkiye, Tunus ve Özbekistan. Selamlarımla. Ahmet T. Kuru, PhD Postdoctoral Research Scholar Assistant Director Center for the Study of Democracy, Toleration and Religion SIPA, Columbia University” Böylece, programda benim bilgi eksikliği yüzünden cevaplayamadığım soru da cevaplanmış oluyor.

0

Okuyucu Yorumları

 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.