• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Eskişehirspor

12 Jun2010
 

1980’lerin ortaları olmalı… Çocukluğumda babamla Eskişehirspor deplasmanına gitmiştik. Babam açık tribünden pek hazzetmeyen bir insandır. Bu nedenle de kapalı trübüne, yani Eskişehirspor taraftarlarının arasına oturmuştuk. Hala öyle midir bilmiyorum ama, bundan takriben 25 yıl kadar evvel Eskişehirspor taraftarları gayet fanatik kimselerdi – ya da belki henüz küçük olduğum için bana öyle gelmişti. Ancak tamamen dolu olan tribünlerin karşılıklı olarak “kırmızı” ve “siyah” sesleriyle stadyumu inlettiklerini hala hatırlıyorum. Hatırladığım bir diğer şey ise, binlerce insanın hep bir ağızdan “Kır-mı-zı şim-şek-ler / Ananızı …ecekler” diye bağırmasıydı.

Babamla Eskişehirliler arasında oturduğumuz için haliyle bütün bunları epey yakından dinliyorduk… Ancak kapalı tribündekiler bir parça daha efendi kimseler oldukları için en azından herkes oturduğu yerden bağırıyor ve bu nedenle de bağırmayanlar çok belli olmuyordu. Bir de tabii çocuk da olsam, bizim takım gol atınca sevindiğimi fazla belli etmemem gerektiğinin farkındayım.

Neticede, bizimkiler o gün Eskişehirspor’u kendi sahasında 2-0 yendiler. Ancak hakemin bitiş düdüğünü çalmasıyla birlikte ilginç bir şey oldu: 90 dakika boyunca hararetli bir şekilde takımını destekleyen Eskişehirsporlu taraftarlar, ayağa kalkıp hep birlikte bizim takımı alkışlamaya başladılar. Bu benim için söz konusu maça ve o güne dair en unutulmaz olaydı.

Biraz daha büyüyüp bir parça daha akıllandıktan sonra futbola olan ilgim neredeyse tamamen ortadan kalktığından, herhangi bir stadyum kültürüne sahip olamadım. Ama Türkiye gibi bir yerde bu pek de sık rastlanan bir şey olmasa gerek. Belki Eskişehirsporluların bir dönem canlı tuttukları bir gelenektir, bilemiyorum.

« Önceki Yazı: Elle Yemek
Sonraki Yazı: Lacan »
0

Okuyucu Yorumları

 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.