• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Ezen ulus milliyetçiliği, ezilen ulus milliyetçiliği [Oral Çalışlar]

22 Sep2009
 

Radikal gazetesi yazarı Oral Çalışlar’ın “Ezen ulus milliyetçiliği, ezilen ulus milliyetçiliği” başlıklı yazısından:

Türk milliyetçiliği, ezen ulus milliyetçiliğidir. Egemen ulusun milliyetçiliği olduğu için asıl hegemonyacı olan milliyetçiliktir. Kürt milliyetçiliği ise, varlığı inkâr edilen bir kimliğin haklı tepkilerini içinde barındırdığı için Türk milliyetçiliğiyle aynı kriterlerle değerlendirilemez.

“Kendi ana dilimi öğrenmek istiyorum, devletin benim bu talebime destek vermesi gerekir” diyen Kürtle, “Ne varmış Kürtçe’de, Türkçe’yi öğrensinler, Kürtçe öğrenirlerse bu ülke bölünür” diyen Türk milliyetçiliği arasında ciddi bir içerik farkı vardır. İnkar ve imha siyasetiyle Kürtleri zorla Türkleştirmek isteyen Türk milliyetçiliğiyle, buna karşı koyan ve direnen Kürt milliyetçiliğinin aynı şey olmadığının algılanması aslında çok da zor olmamalıdır.

Bu değerlendirmelerden, ‘bazı milliyetçilikler iyidir, bazıları kötüdür’ gibi bir sonuç da çıkarılamaz. Milliyetçilik, içinde başka ulusları ve halkları dışlayan, onları düşman gören bir boyut taşıyan bir ideolojidir; bu nedenle de, barışı, huzuru, çağdaş değerleri ve insan haklarını benimseyen bir dünya görüşünün içinde herhangi bir yerinin olması söz konusu değildir.

Bununla birlikte, milliyetçilikler arasında da farklılıklar saptanabildiğini, ayrımlara gidilebildiğini, farklı ekollerin bu konulara ilişkin farklı değerlendirmelerinin ve tutumlarının olduğunu, tarihte bu konularda birçok farklı tartışmanın yapılmış ve birçok farklı sonuca varılmış olduğunu göz ardı etmemekte büyük yarar vardır.

0

Okuyucu Yorumları

 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.