• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Gerilla Savaşında Haiti Örneği

12 Aug2010
 

Çok çok eski zamanlarda (1700’lü yıllar) Fransa’nın San Domingo adında dillere destan bir sömürgesi vardı. Koskoca Fransa’nın okyanus ötesi ticaretinin üçte ikisine karşılık gelen bir ticaret hacmine sahip olan bu göz kamaştırıcı büyüklükteki sömürge, yarım milyona yakın kölenin ücretsiz emeği ile ayakta duruyordu.

Ancak günlerden bir gün, takvimler 1791 senesinin Ağustos ayını gösterdiğinde, “Artık canımıza yetti” diyen bu köleler sömürge yönetimine karşı müthiş bir isyan başlattılar ve gerilla tipi mücadeleyle Fransızlara kök söktürdüler! Durumu kontrol etmekte zorlanan sömürgeci Fransızlar ise ne yapacaklarını şaşırmış vaziyette kalakalmışlardı! Zira yarım milyon çam yarması gibi siyah adamı zaptetmek hiç de kolay değildi! Zaten tam da bu nedenle, zenci kölelerin şanlı gerilla mücadelesi tamı tamına 12 sene sürdü! Yani 1803 yılına dek San Domingo’nun zenci köleleri, devrin en ihtişamlı Avrupalı güçlerinden biri olan Fransa’nın sömürgeci kuvvetlerine karşı aslanlar gibi özgürlük mücadelesi verdiler! Neticede, 1803 senesi, söz konusu siyah kölelerin San Domingo adlı Fransız sömürgesinde bugün Haiti olarak bildiğimiz mübarek devletin temellerini atmalarının tarihi oldu.

Bu isyan, aynı zamanda tarihte bugüne dek görülmüş tek başarılı köle isyanıdır. Konunun bir diğer ilginç yönü ise, tarih kitaplarının bir benzerini henüz yazmadığı böylesine büyük bir isyanı, sadece tek bir adamın organize etmiş olmasıdır.

45 yaşına kadar bir esir olarak yaşamış olan bu dehşetengiz adamın adı Toussaint L’ouverture idi. Ancak Haitililer için ne mutlu ki, Haiti için yazdığı anayasada kendisini “hayat boyu lider” ilan etmiş olan bu adam, (Fransızlar tarafından yakalandıktan sonra) yine aynı 1803 senesinde hapiste ölüp gitti… Zira ölmeyecek olsa, hiç şüphe yok ki kurtardığı insanların başlarının yeni belası olacaktı!

Hiçbir şeyi tek başına yapmayan tipler bile iş bitince bir zamanlar birlikte teşrik-i mesaide bulundukları dava arkadaşlarını ekarte edip kendilerini “herşeyi bi başına becermiş eşsiz lider” ilan ettiklerine göre, böylesine zor bir işi hakikaten de kendisi başarmış olan bu herif kimbilir ne gaddarlıklar ne kalleşlikler ne karaktersizlikler yapardı…

Haitilileri Allah korumuş.

0

Okuyucu Yorumları

 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.