• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

İdeolojinin inadı [Murat Belge]

19 Feb2008
 

İdeolojinin inadı, Murat Belge / Radikal

Sahafları dolaştıkça, bütün dünyaya kin ve nefret kusarak ‘Türk milliyetçiliği’ yapan kitaplara rastlarsınız. Bunları yazanların çoğunun, ötekileri her bakımdan aşan özel bir ‘düşman’ları olmakla birlikte, genel zenofobileri de yerindedir.
İşte, 1967’de ‘Ülkü Matbaası’nda basılmış bir kitap veya risale. Yazanın adı İrfan Kıbrıslıoğlu, kitabın adı Patrikhane Köstebekleri.
Bu ad, bu yazarın özel ilgi alanını ortaya koyuyor. 30 sayfa bir şey, topu topu.
Şöylece başlıyoruz: “Türk iyidir, alicenabtır ve dürüsttür… Türk milleti bugünkü durumuna iyilik ettiği yabancıların nankörlük ve ihaneti yüzünden düşmüştür.” Evet, ana temamız bu. Ortada bir kanıt yok, ama iddiadan geçilmiyor: “Türkiye’deki Rum azınlığı Türk’ün hayatına kastetmiş, yeminli bir nankör topluluğudur. Dışarıda edindiği köklü ortakları ile iktisadi ve ticari gücümüze tamamen hâkim, kanımızı iliklerimize kadar emmektedir.” (s. 5) “Rum azınlığı Türklüğe azmetmiş Yunan gayelerini tahakkuka yardım eden bir yeraltı teşkilatı olarak içimizde tuttukça…” (s. 8) “… Venedik ve Bizans piçleri…” (s. 12)

Rastladıkça alıntılıyorum böyle ‘eser’leri. Belki öylece okuyunca, eksantrik, takıntılı adamların elinden çıkma şeyler gibi görünüyordur. Ama böyle yığınla ve yığınla yayın var. Eksantrik falan denecek gibi değil. Ayrıca, sonuçlara da bakın: şu günlerde esmekte olan ‘zenofobya’ya, onun sonucu olan cinayetlere bakın. Yere göğe koyamadığımız Rauf Denktaş’ın ağzını açıp ‘Rum’ demesiyle dökülenlerle karşılaştırın. ‘Fener, Vatikan olacak!’ vaveylalarını hatırlayın ve bugünlerde Rahşan Ecevit’in Türkiye’de gayrimenkul satın alan yabancılarla ilgili kaygılarını bir düşünün. Varlık Vergisi’ni, 6-7 Eyül’ü şöyle bir aklınızdan geçirin- ‘sırtımızdan zengin olan azınlıklar’ bağlamında hatta daha eski tarihlerde olup bitmiş olaylara doğru da bir uzanın. ‘Vakıflar Kanunu’…
Sonra tekrar düşünün, bu ülkede böyle kitaplar mı eksantrik, yoksa onların saplantılı zihinlerin saplantılı ürünleri olduğunu düşünen bizler miyiz eksantrik olan?

0

Okuyucu Yorumları

 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.