• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Kargacı Halil (1968)

15 Oct2015
 

Yönetmen: Yavuz Yalınkılıç
Senaryo: Yılmaz Güney
IMDb


Filmin Özeti

Halil’in (Yılmaz Güney) babası bir gün bir cinayete kurban gider. Cinayetin nedenini pek kimse anlayamaz.

Halil’in abisi Kudret (Nihat Ziyalan), babasının katilini bulma konusunda bir parça fevri davranır. Ancak Halil, hiç oralı değil gibidir ve günlerini Ziraat Müdürlüğü için karga vurmakla geçirmektedir. Kudret, kardeşinin bu haline pek bir anlam veremez.

Kargacı Halil (1968)

Neden sonra, Halil gerçekleri Kudret’e anlatır. Babasını Hamza Ağa öldürmüştür. Dahası, Hamza Ağa, Kudret’in gerçek babasıdır. Kudret’in annesi ise, bir ara Hamza Ağa’nın evinde çalışmakta olan bir hizmetçi kızdır. Hamza Ağa, bu gerçeği bilen herkesi teker teker ortadan kaldırmaktadır. Bu durum, Hamza Ağa’nın oğlu Sırrı’nın da işine gelmektedir. Çünkü, Sırra ileride babasının mirasını Kudret ile paylaşmak istememektedir.

Halil, bu gerçekleri Kudret’e anlattıktan sonra, bugüne dek neden babasının intikamını almaya çalışmadığını da açıklar: Halil, intikam almak istemiş, ancak her seferinde kendisine engel olmuştur. Çünkü, babasının katili, birlikte kardeş olarak büyüdüğü Kudret’in gerçek babasıdır.

Halil, Kudret’e bu açıklamayı yaptıktan sonra, artık babasının intikamını alacağını, ama onu hep kardeşi bildiğini ve onunla karşı karşıya gelmek istemediğini söyler. Neticede Kudret de Halil’e katılır. Birlikte Hamza Ağa’yı, Hamza Ağa’nın oğlu Sırrı’yı ve Hamza Ağa’nın pek çok adamını öldürürler.

Filmden Bazı Detaylar

Sermaye düşmanlığı

Köyün bakkalı (Ahmet Koç), menfaatinden başka hiçbir şey düşünmeyen bir kimsedir. Sattığı ürünlere zam yapar. Başını belaya sokmamak için, bildiği gerçekleri anlatmaz; kendi işine bakar. Çatışma olacak olsa, mermi satacağı için, birileri ölse, kefen satacağı için sevinir. Hatta, barışta da, savaşta da kazananın hep kendisi olacağını söyleyerek övünür. Bu genç çocuk, neticede küçük bir köyde bakkallık yapmaktadır. Ama, film, onu adeta siyaseti etkileme gücüne sahip olan uluslararası şirketlerin ya da diğer güç odaklarının kötücüllüğüne sahip olan küçük boyutta bir kapitalist olarak sunar.

« Önceki Yazı: Musa Peygamber’in Asası
Sonraki Yazı: Seyyit Han (1968) »
0

Okuyucu Yorumları

 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.