• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Kelebek

25 Jul2015
 

1980’lerin ortaları… Tek kanallı TRT dönemi. Herkes her akşam aynı şeyleri izliyor ve herkes her sabah aynı şeylerden bahsediyor. Ya da, misal, TRT o gün itibariyle aşağı yukarı yirmi senelik bir film olan İyi Kötü Çirkin‘i yayınlayacak olsa, ertesi sabah sokakta çocuklar “A-ğa a-ğa aaağğğ” diye bağrışıyorlar…

Kelebek adlı meşhur film, işte böyle bir dönemde yayınlanmıştı TRT’de. O gün itibariyle hayatta olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çoğu, belki de ilk kez izleme imkanı bulmuşlardı filmi. Ya da kim bilir, belki de TRT Kelebek‘i daha önce de yayınlamıştı… Ama dünyada ses getirmiş bir filmin Türkiye’de ancak yıllar sonra meşhur olması, o günlerde olağandışı bir şey değildi. Dahası, böyle şeyler pek kimsenin tuhafına da gitmezdi.

O gece Kelebek‘i biz de izlemiştik. Ben henüz bir ilkokul öğrencisiydim. (Herhalde ertesi sabah) and içmek üzere okul bahçesinde bekleyen öğrencilerin heyecanla filmden bahsettiklerini hayal meyal hatırlıyorum.

Aradan geçen otuz senenin ardından, Kelebek‘i ikinci kez izledim. Filmin konusunu bile unutmuşum… Ama filme başlamadan önce üç şeyi hatırlıyordum: Filmin başrolünde, göğsünde kelebek dövmesi bulunan bir adam vardı. Hapishanedeki hücresinde aç bırakılan bu adam, yakaladığı böcekleri yemek zorunda kalıyordu. Bir de, bu adam bir ara cüzzamlı biriyle konuşuyordu. Cüzzamlı adam ona, “Kuru cüzzam olduğunu ve bulaşmayacağını nereden biliyordun?” diye soruyordu. Adam ise, “Bilmiyordum” diye cevap veriyordu.

Cüzzam denen şeyi ilk kez o gece o filmde görmüş ve korkmuştum. Dünyadan haberim yoktu. İlkokulumun karşı köşesindeki bakkalda satılan muzlu Mis Puding benim için dünyanın en değerli şeylerinden biriydi. O günlerde, bir sene bile çok uzun bir zamandı. Otuz sene ise, neredeyse bir ömürdü. TRT her sabah askeri törenle açılır, gece vakti yine askeri törenle kapanırdı. Akşamları hepimiz aynı programı izler, dünyanın en güzel ülkesinde yaşadığımızı düşünürdük.

Sonraki Yazı: Şeytanın Oğlu (1967) »
0

Okuyucu Yorumları

 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.