• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Laikliğin kökleri [Murat Belge]

5 Dec2006
 

Laikliğin kökleri, Murat Belge / Radikal

Yalnız Türkiye’de ve belirli çevrelerde değil, Türkiye dışında da, Mustafa Kemal’in bu toplumu teokratik bir karanlıktan çıkarıp laik-seküler bir yörüngeye oturttuğu, oldukça yaygın kabul gören bir anlayıştır. Yaygın, ama doğru mu?

Mustafa Kemal bu toplumu ‘Batılı’ ve ‘laik’ olması istenen ve beklenen bir raya oturtmaya çalışırken, ülkede en ‘Batılı’ diyebileceğimiz aile hangisiydi? Osmanlı hanedanından daha Batılılaşmış bir aile var mıydı o tarihlerde? Türk resim tarihinin başlangıç yıllarının en iyi ressamlarından biri Halife II. Abdülmecid’dir. ‘Suret’in yasak olduğu dinin Halife’si!

O zamanın görece daha kalabalık aileleri (‘görece’, ama ‘çekirdek aile’ o zamandan başlamıştı) arasında hiçbiri hanedan kadar kalabalık değildir. Gene de, mutlak sayılardan çok oranlara bakarak bir şeyler araştırılabilir. Yabancı dil bilen, musiki aleti çalan aile üyeleri oranının hanedana pek yaklaşacağını sanmıyorum.

Yani, anlaşılır politik nedenlerle, Türkiye’nin Cumhuriyet dönemi Batılılaşması, toplumun en Batılı ailesinin sürülmesiyle başladı.

Sonraki Yazı: Hababam Sınıfı »
0

Okuyucu Yorumları

 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.