• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Müslümanlığı Türklüğe Dönüştüren Bir Süreç Olarak Eğitim

8 Feb2009
 

Hazırlamakta olduğum bir makale için yaptığım literatür incelemesi çerçevesinde, Ali Çarkoğlu ve Binnaz Toprak’ın 2006 yılında TESEV bünyesinde gerçekleştirdikleri “Değişen Türkiye’de Din, Toplum ve Siyaset” başlıklı çalışmayı inceledim. Anket çalışmasında yer alan eğitim ve kimlik eksenli bir soru, devlet eğitiminin Türkiye’de kimlikler üzerinde ne gibi etkilere sahip olduğu konusunda bir fikir verebilecek mahiyetteydi. Araştırma sonucu olarak verilen rakamları Excel üzerinden grafiğe aktardığımda, ortaya şöyle bir tablo çıktı:

Müslümanlığı Türklüğe Dönüştüren Bir Süreç Olarak Eğitim

Yukarıdaki grafiğin x ekseni, Okur-Yazar Olmayan, Okur-Yazar, İlköğretim Mezunu, Lise Mezunu ve Üniversite Mezunu şeklinde beş ayrı kategoride eğitim seviyesini yansıtıyor. Grafiğin y ekseni ise, bu beş eğitim grubundan insanların “Kendinizi öncelikle Türk olarak mı, Müslüman olarak mı, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak mı, Kürt ya da Alevi olarak mı tanımlardınız?” sorusuna verdikleri farklı cevapların tekabül ettiği yüzdeleri ifade ediyor.

Grafiğin ortaya çıkardığı tablo, Türkiye’de eğitimin, bir kimlik olarak müslümanlığı ortadan kaldıran ve yerine Türklüğü ve Türk vatandaşlığını inşa eden bir süreç olduğunu ima ediyor.

3

Okuyucu Yorumları

 

VolkanS says:

February 8, 2009 at 4:00 pm

Doğan medyasında bir köşe kapmış ortalama bir yazar bu verilerden hareketle müslümanlığın eğitimsiz kitleler için öncelikli kimlik tanımlaması olduğunu, eğitimli insanların Türklüğü seçtiği için bunun daha doğru bir tercih olduğunu ima ederdi herhalde. “Eğitimliler CHP’yi tercih ediyor” temalı haberlerde de söz konusu eğitimin zaten CHP zihniyetini aşıladığı da göz ardı edilir.

 
 

Serdar Kaya says:

February 8, 2009 at 5:39 pm

Bu nokta benim de aklıma gelmişti. Bu doğrultuda, “Üniversite mezunları CHP’ye, cahiller AKP’ye oy veriyor” mealinde çok şey yazıldı bugüne kadar. Ama bu o kadar kolay kestirip atılabilecek bir konu değil. Zira tek başına bu analiz çok eksik kalıyor. Bu eksikliği tamamlayabilmek için de şu gibi sorularla işe başlanabilir:
1. Bütün üniversite mezunları CHP’ye oy vermiyor. Sadece, üniversite mezunu bir insanın CHP’ye oy verme ihtimali daha yüksek o kadar. Yani AKP’ye oy veren üniversite mezunları da var. O zaman, farklı şekillerde oy kullanan üniversite mezunları için asıl belirleyici olan nedir? (Bunun için sadece üniversite mezunlarından bir örneklem oluşturarak çalışma yapılmalı.)
2. AKP ya da onun öncülü durumunda olan siyasi partiler önceki seçimlerde bu kadar yüksek oy alamıyorlardı. Üniversite mezunu olan ve olmayan insanların son yıllarda AKP’yi tercih etmeye başlamalarının nedeni nedir?
3. Zamana dayalı karşılaştırmalı analiz yapıldığında, AKP’ye oy veren üniversite mezunu sayısı/oranı artıyor mu, azalıyor mu?
Bu sorular çoğaltılabilir. Ama özellikle üçüncü soruyu çok önemli buluyorum. Çünkü şayet giderek daha fazla sayıda üniversite mezunu AKP’ye oy veriyorsa, ülkede önemli bir paradigma değişimi yaşanıyor demektir. Bu durumda da, bugün itibariyle CHP’ye oy veren daha fazla sayıda üniversite mezunu bulunması önemini kaybeder.

 
 

fatih arslan says:

February 18, 2009 at 1:14 am

Eğitimli insanların kendisini müslüman değil T.C. vatandaşı ya da Türk diye tanımlandırması, eğitim sisteminin beyin yıkaması diye nitelendirilemez. Burada insanların bu eğitime ulaşma fırsatı hesaba katıldı mı acaba? Yani okuyan insanlar kendilerini Türk ya da Türkiye vatandaşı diye tanımlandırıyordan ziyade, kendisini müslüman diye tanımlayan fakat eğitim olanaklarına sahip olmayan insanlar da var yüksek miktarda. Son 20 senede gördük ki, bu insanlar eğitim de alsa, ticaretle zengin de olsa, kendilerini müslüman diye tanımlıyorlar. Öte yandan eğitim almış insanın kendisini diniyle tanımlandırmayı bırakması da gayet normal. Kendisini Katolik diye tanımlayan insanların, daha sonra kendilerini Fransız, daha sonra Avrupalı daha sonra da insan olarak tanımlaması gibi. Bu sonuçların yetersiz verilerden çıkarıldığını düşünüyorum.

 
 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.