• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Özel Harp Dairesi [İsmet Berkan]

30 Dec2009
 

Radikal gazetesi yazarı İsmet Berkan’ın “Ecevit’i dinlerken…” başlıklı yazısından:

Yıl 1974… Bülent Ecevit Başbakan olmuş. Bir gün Genelkurmay’dan bir yazı geliyor Başbakanlığa, örtülü ödenekten yüklü bir para isteyen. Örtülü ödenekte de para yok, zaten bir de Ecevit titiz, buradan harcanacak parayı kendince belgeye bağlamak istiyor.

Soruluyor Genelkurmay’a, ‘neden istiyorsunuz bu parayı’, diye. Cevap: Özel Harp Dairesi için istiyoruz, oluyor. Yahu nedir bu Özel Harp Dairesi? Ecevit, böyle bir resmi yer bilmiyor. Bütçeye bakılıyor, bu daire için açılmış bir fasıl da yok. Yeniden soruluyor, ‘Nedir bu Özel Harp Dairesi’ diye.

Genelkurmay Başkanı Semih Sancar, ‘Ben size anlatayım’ diyor, Ecevit ve Milli Savunma Bakanı Hasan Esat Işık birlikte dinliyorlar. Ecevit, ‘Ağzımız açık kaldı’ diye hatırlıyor, ‘İkimiz de dehşete kapıldık.’

Ecevit öğreniyor ki o güne kadar bu gizli ötesi birimin parasını doğrudan Amerika ödermiş ama artık para göndermiyormuş. Bu birimin karargâhı da zaten Ankara’da Amerikan Askeri Yardım Kuruluşu’nun uzantısı bir binadaymış.

Ecevit talimat veriyor, ‘Bu birimi hesap verebilir hale getirin’ diye, sonra da takip ediyor ama araya Kıbrıs savaşı giriyor, derken erken seçim falan, iş unutuluyor.

Sonra Ecevit 1978’de yeniden başbakan olduğunda bu kez Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’e soruyor aynı birimi, hatta talimat veriyor, kapatın bunu, diye. Evren de söz veriyor kapatacağız diye.

Ama dinleyen kim… Özel Harp’in adı değişiyor, kendisi aynı kalıyor.

0

Okuyucu Yorumları

 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.