• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Paralı eğitim [Gülay Göktürk]

9 Jan2008
 

Paralı eğitim, Gülay Göktürk / Bugün

Bu ülkede ne zaman ağzınızı açıp da “paralı yüksek öğretim” diyecek olsanız, hemen “halk düşmanı” olarak damgalanır ve bastırılırsınız: “Vay, sen yoksul çocuklar okumasın mı demek istiyorsun!”
Şimdi yeni YÖK başkanımız paralı yüksek öğrenimden söz edince bu pis demagojinin bir kez daha tedavüle girişine tanık olduk. Evet, bu bir demagojidir. Üniversitede çocuk okutanların büyük çoğunluğunu oluşturan ve aslında yılda birkaç bin lira eğitim parasını bal gibi ödeyebilecek olan bir kesimin; küçük bir azınlık olan gerçek yoksulların arkasına saklanarak kendi bedavacılıklarını sürdürmeleridir. O yoksul kesim avantacıların vitrinidir. Bu vitrin kullanılarak “sosyal adaletten” bahsedilir. Ve bu yolla, Türkiye’nin en büyük sosyal adaletsizliği gerçekleştirilir.
Sınav sonuçlarına şöyle bir bakın: Kim girebiliyor üniversitelere? Yüzde kaçı hangi bölgeden, hangi tip okullardan geliyor? Yüzde kaçı dershaneye gitmiş oluyor? Yoksulluk edebiyatı ardına saklanan gerçek şu ki, biz bu sistemle çocuğunu iyi liselerde okutabilmiş, binlerce lira harcayıp üniversiteye hazırlamış olan imtiyazlı bir azınlık için parasız öğretim yapıyoruz. 60 milyon insanın ödediği vergilerle bir avuç hali vakti yerinde, en azından orta halli ailenin çocuğuna bedava yüksek öğrenim veriyoruz.
Çocuğunu üniversiteye sokmak ne kelime, orta okulu bile okutamayan milyonlarca vergi mükellefinin ödedikleriyle bu çocukları okutuyoruz. İşte asıl sosyal adaletsizlik budur. Bunun Türkçesi, fakirden alıp zengine vermektir.

0

Okuyucu Yorumları

 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.