• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Pig Roast (Ann Arbor, Michigan)

8 Jul2012
 

Üç haftadır bir yaz programı için Michigan Üniversitesi’ndeyim. İki hafta evvel program çerçevesinde bir piknik düzenlenmişti. Bugün de aynı yerde ikinci bir piknik programı vardı. Gidip gitmeyeceğimden emin değildim. Zira ilk piknik güzel olsa da, hava gölgede bile çok sıcaktı. Ama piknikte “pig roast” olacak diye reklam yaptılar. Ben de ateş üzerinde domuz çevirecekler zannedip bir göreyim diye fotoğraf makinemi de alıp gittim. Zira ayıptır söylemesi, böyle bir şeyi (televizyon haricinde) görmüş değildim. Yani maksat dünya gözüyle bunu da görmüş olayım, bu yakınlarda ölecek olursam gözüm açık gitmeyeyim…

Ne var ki, gidince bir parça hayal kırıklığına uğradım. Çünkü bütün halde domuz gerçekten de vardı, ama ne yazık ki fırınlayıp getirmişler. Ama adamlara kızmak da mümkün değil. Neticede pigse pig, roastsa roast. Yani yalan yok…

Domuz

Tabii hazır makinem yanımdayken domuzun fotoğraflarını çektim. Ne de olsa elimdeki malzeme bu, hiç yoktan iyidir. Sonra aradan takriben yarım saat kadar bir süre geçip de hayvanın bir kısmı yendikten sonra yeniden domuzun yanına gidip birkaç fotoğraf daha çektim. Fotoğraftan da görülebileceği gibi, domuzun içini Şükran Günü hindisi gibi “stuff” etmişler. Sosisler falan koymuşlar. Hayvancağız tam bir kalori deposuna dönmüş.

Domuz

Bu arada piknikte bir ara Çinli bir doktora öğrencisiyle sohbet ettik. Bir ara domuzla ilgili olarak “Bizde böyle şeyler ortalıkta yapılmaz” mealinde bir şeyler söyledi. İlk önce anlamadım. Ortalık yerde yemek yemekten bahsediyor olabileceğini düşündüm. Meğer bir hayvanın bu şekilde bütün halde getirilip yenmesinden söz ediyormuş. Çocuklar için böyle bir şeyin korkutucu olacağını, çocukların eti tabakta görmesinin daha doğru olduğunu falan söyledi. Ama söyledikleri herhalde Çin’in tamamı değil, kendi çevresi için geçerlidir.

Bu arada, bu Çinli arkadaş pikniğe geleneksel Çin usülü siyah bir gömlekle gelmiş. Düğmeleri, yakası falan epey farklı. Bir de ayıptır söylemesi, gömleğin üzerinde Recep İvedik’in filmlerinden birinde giydiği cekettekine benzer bir ejderha işlemesi vardı. Ne iştir merak ettiğimden, sordum. Söze, “Bizim 5000 yıllık bir tarihimiz var” diyerek başladı. Sonra da, gömleğinin Tang Hanedanı döneminde giyilen gömleklerin tarzında olduğunu söyledi. Doğrusu, epey zarif ve şık duruyordu.

Bizde bir imalatçı (misal) Yavuz dönemi kaftanı üretmeye kalksa, herhalde tiyatroculardan başka satacak adam bulamaz. Giyip sokakta gezene de deli derler. Bu da bizim kendi tarihimizle ilişkimiz. Eleştirmek de problemdir, sahip çıkmak da.

Belli mi olur, belki her ikisini de yapamıyor olmamızın nedeni aynıdır.

Piknik

Sonraki Yazı: Sevr Paranoyası »
1

Okuyucu Yorumları

 

Levent Cetin says:

July 19, 2012 at 6:32 pm

Ne zaman bir pig yazisi konsa ortama atom bombasi etkisi yapiyor. Saniyorum yazar da bu etkiyi test etmeyi seviyor.

 
 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.