• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

PKK’nın Teknoloji Harikası Telsizleri!

17 Apr2008
 

Hürriyet gazetesinin internet sitesinde manşetten girilen ve “hürriyet.com.tr özel” damgasıyla sunulan “Terör ininde teknoloji harikası telsiz” başlıklı haberde, Güneydoğu’da önceki gün yapılan operasyonlarda Şırnak ve Diyarbakır’ın dağlık kesiminde kimi elektronik malzemelerin ele geçirildiği bilgisi veriliyor. Habere göre, ele geçirilen cihazlar arasında “en dikkat çekici” olanı, “çok gelişmiş özellikler”e sahip olan “teknoloji harikası” telsizler. Zira haberde, söz konusu telsizlerin (dizüstü bilgisayar yardımıyla) internete bağlanabiliyor, çevredeki tüm frekansları yakalayabiliyor(!) ve hatta “en ilginci”, uçakların haberleşmesini bile dinleyebiliyor oldukları gibi örnekler verilerek PKK’nın elinde ne denli ileri teknoloji ürünleri bulunduğu fikri uyarılıyor.

Hürriyet: Yalan Söylemeden Bile Yalan Söyleyebilen Gazete

Haberde telsizin Japon yapımı Yaesu marka olduğu ve hatta fiyatının 500 doların altında olduğu bilgisi verilse de, haberin sunuluş şekli ve metnin genel üslubu, söz konusu telsizlerin temin edilmesi son derece güç olan ileri seviyede casusluk araçları gibi anlaşılmasına neden oluyor. Yani Hürriyet, açık ve net bir şekilde yalan söylemiyor, ancak haberi, “Bu telsiz sayesinde teröristler her türlü arazi koşulunda çevredeki telsiz konuşmalarını dinleyebiliyor, televizyon yayınına ulaşabiliyor ve internete bağlanıp tüm dünya ile iletişime geçebiliyor” gibi cümlelerle öyle bir şekilde kurguluyor ki, Türkiye’de zihinlerin arka planında her zaman güçlü bir şekilde var olan dış güçler, teröre destek olanlar ya da etrafı düşmanlarla çevrili Türkiye eksenli kaygıları harekete geçirecek kimi sinyallerin alınmaması neredeyse imkansız hale geliyor.

Halbuki Hürriyet’in sözünü ettiği cihaz, hemen her ülkede serbestçe satın alınabilecek tipik bir son nesil telsiz. İnternet üzerinde gerekli aramayı yaparak sadece birkaç saniye içerisinde söz konusu firmanın internet adresine ve haberde fotoğrafı verilen ürünün sayfasına ulaşmak mümkün. Google’da ürün araması yapıldığında da, söz konusu cihazın 149 dolar gibi bir fiyata satın alınabileceği bilgisine ulaşılıyor. Ürünün satıldığı çeşitli internet sitelerinde bu cihazı kullanan ve tecrübelerini paylaşan müşterilerin söylediklerine göz atıldığında ise, daha çok doğada kamp yapmayı seven insanlar tarafından tercih edildiği görülüyor. Yani ortada günümüz şartlarında (cep telefonu gibi) son derece sıradan sayılabilecek bir üründen daha öte bir şey yok.

Ancak Hürriyet haberi sunuş şekli ile, PKK’nın son derece ileri bir teknoloji kullandığı ve dolayısıyla bir şekilde destek gördüğü intibaını edinmemek imkansız hale geliyor. Zaten habere bırakılan yorumlar da önemli bir çoğunlukları itibariyle bu durumu destekler mahiyette. Birkaç örnek vermek gerekirse:

niyazi yıldırım 17.04.2008 17:26:15
… bu tür aletler olmasa türk askerine karşı dura bilirmiydiler

harbi Engiltereli 17.04.2008 16:01:49
Bizim askerler in kullandigi seyler bundan daha iyi olmali hatta bunlarin konusmalarini bozabilmeli!

SELMA ATAMIZINDEYIM 17.04.2008 13:58:15
BUNLAR HERHALDE GOKTEN INMIYOR ONLARA,VERENLER TESPIT EDILSIN VE O ULKELERE BIR SEYLER UYGULANSIN,BIR SEYLER SOYLENSIN.

Sinan Öztan 17.04.2008 13:52:39
PKK en son teknolojiyi kullanıyor.Peki bu cihazları bunlara kim nasıl temin ediyor.Bu ülkeler hangileri ise bunlarda Ülkemize hainlik yapmaktadır.Bu ülkeler lütfen açıklansın.

asıldoğan arslan 17.04.2008 13:23:49
sizce bunları hangi dost müttefikimizden temin ediyorlar…

Güncelleme: Az önce dikkatimi çeken bir diğer noktayı daha eklemek istiyorum. Şu anda Hürriyet’in sitesinde yedi tane manşet var ve bunların sadece ikisinde ajans ya da muhabir adı yazmıyor. Bunlardan biri yukarıdaki telsiz haberi. Diğeri ise, dünyanın etrafında bugüne dek 6.000 uydu yerleştirildiğinden söz eden, Dünyayı saran tehlike adlı fotoğraf galerili bir haber. Hürriyet’te bu çerçevede araştırma yapıldığını zannetmediğim için, bu haberin tamamen çalıntı olduğunu zannediyorum. Daha önce de MSN ve diğer yerlerden Hürriyet’in düzenli olarak içerik çaldığına şahit olmuştum. Bu da o ayarda bir şey. Özetle, Hürriyet, kabahatini bildiği için, içerik çaldığı ya da yalan haber verdiği zaman muhabir adı girmeyip sadece “hurriyet.com.tr” yazarak durumu geçiştiriyor. Gazetenin sitesinde bir süredir haberlerin sonuna kocaman, “Dikkat! Haberin izinsiz kullanılması halinde yasal işlem yapılacaktır” uyarısının ekleniyor olması da bu durumda haliyle enteresan oluyor.
8

Okuyucu Yorumları

 

Levent Cetin says:

April 17, 2008 at 11:40 pm

“Ucaklari dinliyor, internete baglaniyor” lafina 20 dakika kadar gulmek mumkun.
Son paragraftaki yorumunuza tamamiyle katiliyorum.

 
 

Kazim Batmaz says:

April 18, 2008 at 1:06 am

Hurriyette “En ilginci ise uçakların haberleşmesi bile yakalanabiliyor.” deniyor. Utanmasalar bunlarin uydulari var, bizim askerleri izliyor diyecekler. Inanan da cikar, o ayri mesele.

 
 

blue says:

April 18, 2008 at 12:04 pm

Hürriyet, bahsettiğiniz gibi, okurunun duymak istedilerini kulaklarına fısıldıyor; ve bu insanların tüm görüşleri böylece şekilleniyor. Aslında Hürriyet’in böyle bir telkin misyonu var. Okurunun dış güçler, komplolar, ülkeyi satmaya çalışanlar, ılımlı İslam cumhuriyeti kurmalar vs. önyargılarının açlığını gideriyorlar. Bu fasit daire nasıl kırılır, çok zor!
Belki komplo teorilerinden beslenen bu insanlara, alternatif teoriler sunmak lazım bilmiyorum. Çok ilkeli değil farkındayım, ama deliye de kendi anladığı şekilde yaklaşmak lazım.

 
 

Şahin says:

April 22, 2008 at 5:57 pm

Hürriyet gazetesi, okumak için satın almak bir yana, bedavadan internet sitesine girmeye bile değmez.

 
 

sohbet says:

April 24, 2008 at 7:48 pm

Gereksiz ve yalan habercilikden baska bir sey degil.

 
 

Mert says:

April 24, 2008 at 8:16 pm

Hürriyet’in sitesine hemen hemen her gün giriyorum ve girdikçe çok gülüyorum. Yalan yanlış manşetlerin yanı sıra içerikle alakası olmayan manşetlerle haberin okunma sayısını arttırmaya çalışıyorlar. Taa seneler öncesinden kalan türban ile ilgili bir Danıştay davasının sonucunda türbana karşı bir sonuç çıkmasını Hürriyet, “Danıştay Türbana Karşı Tutumunu Açıkladı” gibi bir manşetle duyurmuştu, ki Danıştay sadece mevcut yasaları uygulamıştır. Ayrıca, “Yabancı gazeteler PKK’yı övüyor buna karşı çıkalım” gibi o gazeteye mail gönderme kampanyaları falan yaptılar. Halbuki Hürriyet arşivlerinde PKK’lılarla dağda ne kadar güzel yaşadıklarına dair röportajlar, haberler var.
Hürriyet’in internet sitesine 1-2 kişi fazla girsin diye yapmadığı şey yok yani…

 
 

mirc says:

May 21, 2008 at 12:32 pm

Böyle yapmaları normal. Abartacaklar ki haber okunsun. Yoksa kimse okumaz bunları. 😉

 
 

Tansu says:

February 28, 2012 at 7:39 am

Telsiz operatörüyüm.

Resimde görülen cihaz Yaesu FT170’dir. Hava bandını dinleyemez. Kriptolu-Şifreli haberleşme yapamaz-dinleyemez. Hava bandını dinleyebilen modeller sadece dinler, gönderme yapamaz. Bunlar da ticari hava bandı görüşmelerini dinler. Hava trafik görüşmelerini yani. Bunu zaten internet üzerinden bu işe ilgi duyan insanların dinlemesi amacıyla yayın yapan sitelerden 24 saat üstelik radar görüntüleriyle de birlikte dinlemeniz mümkün. Bu hainlerin haberleşme cihazları kullandıkları doğrudur. Ancak ileri seviye teknoloji ya da askerleri dinleme gibi falan şeyler yalan. Yapılabilen dinlemeler askerin dinlenebileceğini bildiği bantta şifresiz konuşma yapığı görüşmelerdir. Pek çok zaman karşılıklı küfürleşme, tehdit, propaganda buralardan yapılır.

 
 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.