• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Rusya’nın Başarısız Gizli Operasyonu

18 Sep2008
 

1989 senesinde Sovyetler Birliği dağılınca Moskova’daki adamlar tabii durumu kendilerine hiç yedirememişler. Ne yaparız ne ederiz de eski gücümüzü yeniden kazanırız diye derhal acil toplantı yapıp durumu kendi aralarında görüşürlerken içlerinden bir tanesi çıkmış demiş ki, “Kuvvet silahtadır. Başka her alanda yenilmiş olsak bile silahtaki üstünlüğü elden bırakmamamız lazım.” Öbürleri de tabii hemen anında kabul etmişler bu fikri, ama bunca imkansızlık içinde bu işin nasıl olup da başarılabileceğine bir türlü akıl erdirememişler. Derken aradan kısa bir zaman geçip de Kuveyt’i işgal eden Saddam’a karşı çıkmak isteyen Amerika Irak’a saldırınca adamların aklına parlak bir fikir gelmiş. Çaktırmadan Irak sınırlarından içeri girip bir Amerikan uçağı düşürmeye ve sonra da düşen uçağı gizlice Moskova’ya getirerek içinde neler var neler yok bakıp savunma sanayisindeki son gelişmeleri öğrenmeye karar vermişler.

Savaş bitmeden bu gizli projeyi mutlaka başarıyla gerçekleştirmeyi kafaya koyan Ruslar, derhal her türlü imkanı seferber ederek nisbeten daha portatif olan bir uçaksavar geliştirmiş ve en iyi yetişmiş ajanlardan müteşekkil küçük bir özel ekibi bu yeni cihazla birlikte Irak’a göndermişler. Bu Ivan Drago tipli çam yarması ajan ekip de hakkaten kendisinden beklendiği gibi bir uçak düşürmüş, sonra da elli türlü numarayla koca uçağı Irak’tan Rusya’ya kaçırmış. Tabii Rus bilim adamları da derhal uçağı en küçük parçasına kadar inceleyip, tespit ettikleri bütün yeni gelişmeleri kendi silah teknolojilerine kazandırmak üzere kayıt altına almışlar.

Ancak yeterli mali güce sahip olmadıklarından, araştırma-geliştirme işlerine kaynak ayıramamışlar. Ama pes de etmemişler. “Eldeki sınırlı parayı casusluğa aktarıp teknoloji hırsızlığına kaydırırsak, bu işte öne geçemesek bile en azından çok geri kalmayız” demişler. Yani, istihbarat ve özel tim işlerine falan ağırlık vermişler. Ama yine de çok ilerleme kaydedilememiş. Bu nedenle, aradan tam 13 yıl geçip de 2003 senesinde İkinci Körfez Savaşı çıkınca, Moskova’nın en gizli çevrelerinde bir bayram havası esmiş. Adamlar inanılmaz sevinmişler, çünkü aynı projeyi yeniden hayata geçirebilmelerine imkan doğmuş.

Bu seferki operasyonda yanlarına 1990’da kullandıkları yarı-portatif uçaksavarın bir nesil ileri modelini alıp gizlice Irak’a dalan özel tim ajanları, çok geçmeden yine bir Amerikan uçağı düşürmüşler ve uçağı gizli ittifak halinde oldukları İran üzerinden Moskova’ya getirmişler. Ama bilim adamları uçağı inceleyince kazın ayağının bu sefer hiç de bekledikleri gibi olmadığını anlamışlar. Çünkü Amerikalılar teknolojilerini o kadar geliştirmişler ki, uçağın bir öncekiyle neredeyse alakası bile yokmuş. Tabii dışarıdan bakınca uçak çok da farklı gözükmüyormuş, ama içerde hemen herşey bambaşkaymış. Yani çok afedersiniz, Rus bilim adamları öküz trene bakar gibi bakakalmışlar koca alete… Bu kadarı yetmiyormuş gibi, uçağın artık her bir tarafı kapalı elektronik kodlarla işliyormuş ve bu kodların bir kısmını bile açamamışlar! Yani koca uçak ellerinde sırrı çözülemeyen bir teneke kutu gibi kalakalmış.

Hal böyle olunca, istihbaratçısından bilim adamına ve hatta Putin’e kadar uçağın etrafında toplanmış bulunan hazirunun etrafında öyle buz gibi bir hava esmiş ki, durumun dehşetinin görmeden anlaşılabilmesi mümkün değilmiş. Rus tarihinin belki de en utanç verici anını yaşayan yetkililerin içine düştükleri çaresizlik onları öylesine öfkelendirmiş ki, sinirlerini kimden çıkaracaklarını bile bilememişler. Galiba hiç yoktan bahane uydurup Gürcistan’a saldırıp her tarafın altını üstüne getirmeleri de bundanmış.

İşte böyle…

Gün olur devran döner diye boşuna dememişler. Böyle atasözlerine kulak vereceksin. İnsan ne oldum dememeli, ne olacağım demeli ve haddini bilmeli.

6

Okuyucu Yorumları

 

Mister No says:

September 20, 2008 at 4:28 am

Sarkastik bir yazı bir değilse oldukça kötü ve yanlı bir deneme olmus. Gürcistan ve NATO’nun genişlemesi konusunda Rusya’yı haklı görüyorum.

 
 

Serdar Kaya says:

September 20, 2008 at 5:58 am

Ya sabır…

 
 

Mister No says:

September 20, 2008 at 12:48 pm

Rus hackerlar görmesin burayı.

 
 

Serdar Kaya says:

September 22, 2008 at 10:58 pm

Mister No gibi başka okuyucuların da yanlış anlamış olma ihtimaline karşı belirtmek istiyorum:
Yukarıdaki yazıda verilen bilgilerin “tamamı” hayal ürünüdür. Yani Rusların timler kurması, Irak’ta uçak düşürüp kaçırmaları ve diğer tüm olayların (en azından benim bilgim dahilinde) gerçekle bir ilgisi yoktur. Dahası, yazıda Gürcistan saldırısı ya da diğer herhangi bir konuda herhangi bir mesaj verme kaygısı da (elbette) yoktur. Yayınlandığı bölümden, yazının başlığından, aynı başlık serisi altında yazılmış olan diğer yazıların formatından ve hepsinden önemlisi, yazı içinde verilen kimi bilgilerin(!) niteliğinden, gerçeklikle ilişkisinden ve aktarılış şeklinden de anlaşılmış olması gerektiği üzere, yazı, bir fikir ya da siyaset yazısı değildir.
Bu açıklamayı yapmak zorunda kalmanın benim için son derece üzücü olduğunu da belirtmek isterim.

 
 

Mister No says:

September 23, 2008 at 1:30 am

Bu açıklamayı duymak daha üzücü tabii, ama ne yapalım.
Herhalde Mr No yanlış anladı. Stop.

 
 

makarov says:

February 12, 2016 at 11:45 pm

Sanırım rusyanın balistik füzelerinden haberin yok, yazılımcılarının tüm sistemleri rahatlıkla ele geçirebildiğinden, rusya da şu an dünyanın en iyi teknolojisi ile geliştirilmiş silahlar mevcut, kurmacadan ibaret yazılanlar

 
 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.