• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Şanlı Çin Tarihi

14 Jul2011
 

Bir sınav kağıdı. Siyaset Bilimi birinci sınıf öğrencilerinden birine ait. İngilizcesinin bozukluğuna bakılırsa, Kanada’ya geleli çok olmamış. Yazılanlara bakılırsa da, Çin’de eğitilmiş.

Özetle, “Binlerce yıllık Çin tarihi bize gösterir ki, Çin bir kez bile savaş başlatmamıştır” diyor. Çin’in girdiği bütün savaşlar meşru müdafaadan ileri gelmiş. Amerikan anayasasında Çin karşıtı bir madde olduğunu da iddia ediyor – ki elbette yok böyle bir şey. Hepsinden kötüsü, sorulan sorunun bütün bunlarla herhangi bir ilgisi olmaması.

Çin

Şimdi düşünün ki, 1.3 milyar nüfusa sahip olan Çin’de herkes üç aşağı beş yukarı böyle bakıyor dünyaya. Dünya üzerindeki her beş insandan biri demek bu.

Bu geniş çaplı aldanmışlık hali üzerinde biraz düşününce, herhalde 80 milyonluk önemsiz bir ülkede yaşayanların durumu daha anlaşılır olabilir. Zira en kesin inançlı olanlar dahi herhalde bir kez dahi olsa bir şeylerden için için bir parça şüphe etmiş, ama bu kadar insanın yanılıyor olamayacağı düşüncesiyle kendilerini hakim “doğru”lara ikna etmişlerdir.

5

Okuyucu Yorumları

 

BetuL says:

July 14, 2011 at 1:15 pm

Cinlilerdeki kural takintisi, ayni soru yedinci veya sekizinci kez sorunca farkli bi cevap alinabilecegi umudu, soylenileni anlayamama -dil eksikligi degil, pratik zeka yoksunlugu vs belli ki muhtesem bi egitimle olmus. Benim merak ettigim, biz Turkiyeliler belki bu siddette olmasada takintililikta cok da farkli degiliz, acaba biz disariya nasil gorunuyoruz. Cabuk sinirlenen, tahammulsuz, ezberci, common sense yoksunu …?

Bu arada fotografi gorunce yazarin Cinli oldugunu yazi seklinden hemen anladim. Gereginden fazla insanlarla ve yazilarla muhatap oldum sanirim UPSde.

 
 

Burak says:

July 15, 2011 at 1:29 pm

Çinli bir arkadaşla Tibet mevzuunu konuşurken, “Eskiden böyle bir sorun yoktu, hep batılı devletlerin kışkırtması yüzünden bu kadar azdılar.” gibi bir laf etmişti.
Bu arada anayasada olmasa da gerçektende Çinlilere karşı çıkarılmış bir kanun varmış: http://www.mocanyc.org/timeline/timeline.html

 
 

Bosgezen says:

August 1, 2011 at 12:27 pm

Üniversite ogrencisinin satır atlayarak yazması da enteresan olmuş.

 
 

Serdar Kaya says:

August 3, 2011 at 7:36 pm

Bosgezen: Satir boslugu (double-spacing) ABD ve Kanada’da standarttir. (Baska ulkeleri bilmiyorum.)

 
 

halil says:

September 28, 2011 at 7:29 pm

cinliler savas baslatmaz, kendini mudafa eder.
turkler savas baslatmaz, bagimsizligini korur.
amerika savas baslatmaz ozgurluk goturur.
israil savas baslatmaz, teroristleri oldurur.

demek ki butun savaslari hitler baslatmis!

 
 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.