• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Seyyit Han (1968)

2 Nov2015
 

Yönetmen: Yılmaz Güney
Senaryo: Yılmaz Güney
IMDb


Filmin Özeti

Seyyit Han (Yılmaz Güney), yiğitliği ile bilinen bir gençtir. Keje’yi sevmektedir. Bir gün, Keje’yi (Nebahat Çehre) abisi Mürşid’den (Nihat Ziyalan) ister. Mürşid, Seyyit Han’a olumlu bir cevap vermeye çekinir. Zira, Seyyit Han’ın çok sayıda düşmanı vardır. Mürşid, kardeşinin genç yaşta dul kalmasını istememektedir. Bu nedenle, Seyyit Han’a ancak düşmanlarından kurtulması durumunda kız kardeşi ile evlenmesine razı geleceğini söyler.

Seyyit Han (1968)

Seyyit Han, aldığı bu cevap üzerine yollara düşer. Düşmanlarını öldürür, hapislerde yatar. Yedi sene köyünden uzak kalır. Çektiği onca çileden sonra, nihayet köyüne döner. Ancak, köyüne döndüğü gün, Keje’nin Haydar Bey (Hayati Hamzaoğlu) ile düğününün yapılmakta olduğuna şahit olur. Buna bir anlam veremez. Zira, Keje, onu bekleyeceğine söz vermiştir. Ancak, öğrenir ki, yokluğunda köye kendisinin öldüğüne dair yanlış bir haber gelmiştir. Dolayısıyla, Seyyit Han’ın beklenmedik dönüşü üzerine herkes zor durumda kalır.

Düğünün ardından, Haydar Bey, Keje’nin kendisiyle evlenmeye rızası olmadığını, sadece abisini ve ailesini mahçup etmek istemediği için bu evliliğe itiraz etmediğini öğrenir ve bunun üzerine evliliğinden soğur. Dahası, tepkisi gayet kötücül olur. Haydar Bey, Hazırladığı çirkin bir oyun neticesinde, Seyyit Han’ın bilmeden Keje’yi öldürmesini sağlar.

Seyyit Han, ne yaptığını fark edince bütün gece ağlar. Sabah olduğunda ise, yola koyularak Haydar Bey’in arazisine gider. Haydar Bey’in bütün adamlarını öldürür. Sonra da Haydar Bey’den intikamını alır.

« Önceki Yazı: Kargacı Halil (1968)
Sonraki Yazı: Yeni Bir Yazı Dizisi? »
0

Okuyucu Yorumları

 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.