• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Tartışacağız

19 Apr2015
 

[19 Nisan 2015 tarihinde Serbestiyet‘te yayınlandı.]

Serbestiyet‘te Charlie Hebdo Katliamı dizisi dahilinde altı yazım yayınlandı. Ancak geçen Pazar dizinin yedinci yazısını büyük ihtimalle okuyamadınız. Çünkü, Serbestiyet’in Yayın Kurulu, dizinin bu yeni bölümünü sakıncalı buldu ve yayından kaldırttı. Site adına editoryal kararlar alan bu yeni Kurul, beş Serbestiyet yazarından oluşuyor. Yani Serbestiyet’in bir alt kümesi.

Kurul’un aldığı kararın gerekçesi, yazı bünyesinde içeriğini incelediğim Charlie Hebdo karikatürlerinin bazılarının Hz. Muhammed’e yer veriyor olması. Kurul üyeleri, bu türden karikatürlerin dindarları inciteceğini düşünüyorlar ve bundan sonra sitede hiçbir şekilde Hz. Muhammed karikatürü yayınlamama düşüncesindeler.

Kurul üyelerinin yazım konusunda aldıkları bu karar üzerine kendilerine (ve sitenin diğer yazarlarına) bir mesaj göndererek artık sitede yazmak istemediğimi bildirdim. Ardından, okuyuculara durumu açıklama adına bir veda yazısı yazdım. Ancak bu veda yazısını da okuyamadınız, çünkü benim bu kararımın ardından site yazarları arasında uzun soluklu bir tartışma yaşandı. Sanırım sitenin yöneticileri (ve yazarları) bu konuda bir orta yol bulabileceğimizi düşündüler. Bulamadık. Bunun sorumluluğu büyük ölçüde bana ait, çünkü (daha sonra izah edeceğim bir dizi nedenden ötürü) tartışma boyunca herhangi bir orta nokta bulmaya değil, diğer yazarları kendi pozisyonuma ikna etmeye odaklandım. Bu çabalarım sonuç vermedi.

Bir noktada, Demiray Oral’dan bu tartışmaları kamuoyu önüne taşıma teklifi geldi. Kurul, aldığı kararın (ve bu kararı uygulayış şeklinin) hatalı olduğunu kabul etmediği müddetçe Serbestiyet’te bir daha yazı yayınlamama fikrindeydim. Ancak bu teklifi son derece makul ve açıkyürekli buldum. Böyle bir tartışmanın Türkiye’de benzerine az rastlanır türden metinler ortaya çıkarabileceğini de düşündüğümden, teklifi kabul ettim. (Serbestiyet’e geri dönüp dönmeyeceğime bu tartışma sürecinde karar vereceğim.)

Önümüzdeki günlerde bu tartışmanın taraflarından yazılar okuyacaksınız. Yalnız bir noktayı baştan belirteyim: Tartışma deyince zannetmeyin ki aramızda ikiye bölündük. Şu ana dek bu konuda benimle aynı doğrultuda düşünen sadece Berat Özipek var. Sitenin (tartışmaya katılmayı tercih eden) bütün diğer yazarları, Hz. Muhammed’e yer veren hiçbir karikatürün herhangi bir hakaret içermese dahi sitede yayınlanmaması gerektiği düşüncesindeler. Yine onlara göre, ilgili karikatürlerin benim yaptığım türden bir içerik analizine konu olmaları durumunda dahi yayınlanmaları yanlış – ya da en azından yayınlanmamaları daha doğru.

An itibariyle, Serbestiyet yazarları arasında bu yazının yayınlanmaması gerektiğini düşünen (en az) 12 yazar var. Ancak elbette iki homojen gruptan söz etmiyoruz. Berat Özipek ile benim aramda kimi yaklaşım farkları bulunduğu gibi, bu 12 kişi de tamamen aynı noktada değil. Dolayısıyla, bu rakamlar, sadece tek bir soruya verilen farklı cevapları yansıtıyor. Soru (kabaca) şu: Hz. Muhammed’e yer veren bir karikatür, bir inceleme yazısı çerçevesinde yorumlanmak üzere yayınlanabilmeli mi?

Bu temel soruya “Hayır” denmesi durumunda, farklı sorular sormak da mümkün hale geliyor: Peki ya ilgili karikatür hakaretamiz bir içeriğe sahip değilse? Ya ilgili inceleme yazısı karikatürün içeriğini onaylamıyorsa? Ya ilgili karikatürler zaten çoktan dünya çapında gündem olmuş ve sosyal medya ağlarında milyonlarca kez paylaşılmışsa? Konunun bu gibi yönleri de var. Ancak her durumda bu 12 yazarın cevabı “Hayır” oluyor. Dolayısıyla bugün bu noktadayız ve konuyu bundan sonra sizlerin önünde tartışacağız.

0

Okuyucu Yorumları

 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.