• Ana Sayfa
  • RSS
  •                      

Derin Sular

Fotoğraf Detayları
 
 

Türk İnkılabının Evrensel Oluşu [Peker]

18 Sep2008
 

Recep Peker’in İnkılab Dersleri Notları, Recep Peker:

Türk inkılabının, ona kıymet vermek bakımından herkesin anlaması lazım gelen bir hususiyetini de tebarüz ettirmek gerektir:
Türk inkılabı dünyanın bir köşesinde kendi kendine olup bitiveren bir hadise değildir.
Bu inkılab, ulusal, siyasal ve ekonomik yaşayışın derinliklerinde ve bütün dünya arayıcı ve okuyucularının üzerinde durması gereken, bir büyük hadisedir. Türk inkılabı, tesirleri kendi doğduğu yeryüzü köşesine mahsur kalacak bir vaka değildir. Bunu bir kısa cümle ile ifade edebiliriz: Türk inkılabı evrenseldir.
Şimdi bir kaç yönden bu sözüme inandırıcı örnekler vereyim: Önce coğrafya bakımından evrenseldir; bizim inkılabımız bugün Türkiyenin bulunduğu coğrafya parçasında değil de Cenub Afrikasında veya İskandinavyada olsaydı, bu inkılabın verdiği neticeler, dünyanın yaşayış ve anlayışı üzerinde bugün yapmakta olduğu büyük tesiri yapamazdı. Yani bu inkılabın gelip geçtiği yerin coğrafya noktasından yeryüzünün şimdi bulunduğumuz parçasında oluşu, ona yüksek ehemmiyeti verdiren bir sebebdir.
İkinci sebeb şudur: Bu inkılabı yapan ulusun tarihin bütün derinliklerinden akıp gelen yüce kıymeti gözden geçirilirse, bu da inkılabımıza ayrı ve hususî bir değer yerir. Bu inkılab coğrafya bakımından söylediğim vaziyeti haiz bu noktada bulunsaydı da, bunu yapan ulus bizden başka bir millet olsaydı, bu inkılabın o kadar yüksek bir ehemmiyeti olmazdı.
Türk inkılabını evrensel yapan ve ona bu hakkı verdiren sebeblerden üçüncüsü de; bunun doğuş, kuruluş ve yaşayış zamanının dünyanın müstesna vaziyetine rastlayışıdır. Türk inkılabı daha çok önce olsaydı, onun tesirleri bu kadar hissedilmezdi.
Coğrafya vaziyeti, kan vaziyeti, nihayet harb sonrası hali bütün bunlar birbirine eklenerek, böyle bir tarih devresinde, böyle bir dünya parçasında, böyle bir ulusun, bu kadar düşkün bir yokluktan böyle üstün bir mevkie çıkması, yalnız edebiyat bakımından gözden geçirilemez. Bunun tesirleri maddî hayatın her yerinde duyulacaktır.
Bu hareket, yaşayışları geri olan başka insan yığınlarını uyandırıcı bir örnektir. Onlar türk inkılabının bugünkü doğuşuna bakarak, iyiye, doğruya, güzele ve haklıya doğru yol alacaklar, karanlıklar içindeki hayatlarını bize bakarak aydınlatacaklardır.

Peker, Recep. 1936. Recep Peker’in İnkılab Dersleri Notları. Ankara: Ulus Basımevi. 54-56.

0

Okuyucu Yorumları

 

Yorum Ekle:

Wordpress hesabınız var mı? Yorum yapmak için Log in yapın.

 
 
 

 

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen yorum kurallarını hatırlayın.